I Kursy mistrzowskie

I Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie organizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem (12-19.09.2015r.) to wspaniała okazja, aby muzycznie uzdolnionej młodzieży z różnych stron Polski (i nie tylko) przybliżyć klimat „skalnego Podhala”, którym tak bardzo zachwycili się najwybitniejsi polscy kompozytorzy, a także sposób na to, żeby podhalańskiej społeczności zaprezentować osiągnięcia młodych i zdolnych muzyków.

Uczestnicy kursów będą pracować nad swoim warsztatem i repertuarem pod okiem najwybitniejszych kameralistów: Łukasz Długosz – klasa fletu, Shirley Brill – klasa klarnetu, Jonathan Aner – klasa kameralistyki fortepianowej i fortepianu, Krzysztof Chorzelski – klasa kwartetów smyczkowych i altówki.

W czasie trwania warsztatów zostanie zorganizowany szereg tzw. „małych koncertów”, na których uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje osiągnięcia, ćwiczyć obycie sceniczne, a także dzielić się muzyką z mieszkańcami Zakopanego oraz turystami odwiedzającymi to miasto. Oprócz tego wyróżnieni przez prowadzących uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie finałowym kursów, który jest jednocześnie zaplanowanym wydarzeniem festiwalu „Muzyka na Szczytach”, co będzie doskonałą okazją do promocji młodych talentów. Uczestnicy klasy kwartetów smyczkowych będą ponadto pracować nad zadanym przez organizatora utworem (nowa kompozycja Macieja Negreya), a formą nagrody za najlepsze przygotowanie tej kompozycji będzie możliwość prawykonania jej na festiwalu „Muzyka na Szczytach”, co będzie niewątpliwym wyróżnieniem dla młodego zespołu.

Warsztaty odbywać się będą w czterech klasach prowadzonych przez najwyższej próby specjalistów:

  • Klasa FLETU, którą poprowadzi Łukasz DŁUGOSZ, jeden z najbardziej utytułowanych polskich muzyków, laureat wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów (m.in. w Odense, Mannheim, Monachium, Paryżu, Bukareszcie). Studiował w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy) w klasie Mirjam Nastasi. Ukończył Hochschule für Musik und Theater w Monachium u Andrasa Adorjana, a także odbył studia w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu pod kierunkiem Pierre-Yvesa Artauda. Studiował również na Yale University w New Haven (Stany Zjednoczone) w klasie Ransoma Wilsona.
  • Klasę KLARNETU prowadzić będzie Shirley BRILL, aktualnie jedna z najwybitniejszych klarnecistek na świecie, profesor Akademii Muzycznej „Hanns Eisler” w Berlinie. W swojej karierze zwyciężyła na dwóch najważniejszych interdyscyplinarnych konkursach muzycznych: Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Markneukirchen (Niemcy) oraz Międzynarodowym Konkursie w Genewie (Szwajcaria). Zdobyła również Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium. Artystka współpracuje z takimi artystami jak Daniel Barenboim, Sabine Meyer, Emmanuel Pahud, Jerusalem Quartet. Koncertuje w tak prestiżowych salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Salle Pleyel w Paryżu, Musikverein w Wiedniu, La Scala w Mediolanie, czy KKL w Lucernie. Regularnie występuje z pianistą Jonathanem Anerem, z którym tworzy oklaskiwane podczas koncertów na całym świecie Brillaner Duo.
  • Klasę ZESPOŁÓW KAMERALNYCH weźmie pod swoją opiekę Krzysztof CHORZELSKI, altowiolista, profesor Guildhall School of Music and Drama w Londynie, członek i współzałożyciel zespołu Belcea Quartet, z którym koncertuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych (m.in. Carnegie Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli). Zarówno zespół, jak i sam artysta, przykładają duża wagę do wspierania i edukowania młodych kwartetów smyczkowych organizując intensywne kursy na terenie Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Polski i Izraela. Dyskografia Belcea Quartet wydana przez EMI Classic obejmuje kilkanaście albumów z muzyką kameralną od Mozarta do Adesa.
  • KAMERALISTYKA FORTEPIANOWA to dyscyplina o niezwykle szerokim spektrum i bardzo wysublimowanym podejściu do specyfiki instrumentów, z którymi współtworzy dzieło. Tę klasę poprowadzi profesor Akademii Muzycznej „Hanns Eisler” w Berlinie Jonathan ANER. To bardzo utytułowany i doświadczony muzyk. Jako solista występował z Izraelską Filharmonią pod dyrekcją Zubina Mehty, a także z Filharmonią Berlińską. Współpracował również z Tabeą Zimmermann, Jerusalem String Quartet i Vogler String Quartet. Współtworzy Brillaner duo oraz Oberon Trio, z którymi występuje w takich salach, jak Berliner Konzerthaus, Carnegie Hall, Auditorium du Louvre w Paryżu, Kennedy Center w Waszyngtonie, Conde Duque w Madrycie, Dom Muzyki w Moskwie, Tivoli Hall w Kopenhadze.