PAMIĘTAMY O KARŁOWICZU 2020

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia z cyklu „Pamiętamy o Karłowiczu” 2020!

Program wydarzeń:

8.02.2020 godz. 9.00, Kuźnice

SKITUROWA WYCIECZKA POD KAMIEŃ KARŁOWICZA – organizatorem wyprawy jest Skitourowe Zakopane, rejestracja na stronie http://www.skitourowezakopane.pl

8.02.2020 godz. 19.00, Hotel Stamary, ul. Kościuszki 19, Zakopane

KONCERT DUETU AKORDEONOWEGO OCHWAT & ZIMKA „AccoSymphonico” – wstęp wolny
w programie: J. S. Bach, M. Musorgski, M. Ravel, E. Grieg

8-9.02.2020, Willa Oksza – filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Zamoyskiego 25, Zakopane

CYJANOTYPIA NA PAPIERZE ARTYSTYCZNYM – wstęp wolny
warsztaty fotograficzne prowadzone przez fotografików z fundacji Instytut Fotograficznych Technik Szlachetnych rejestracja na stronie http://www.muzeumtatrzanskie.pl


Pierwszy dzień obchodów, 8 lutego, to część górska, skiturowa. W sobotę 8 lutego o godz 9:00 pod opieką licencjonowanej przewodniczki tatrzańskiej – Zofii Bachledy – z Kuźnic wyruszy skiturowa wycieczka pod Kamień Karłowicza pod Małym Kościelcem – miejsce upamiętniające śmierć Karłowicza pod lawiną.

Trasa wycieczki: Kuźnice; Dolina Jaworzynki/lub przez Skupniów Upłaz; Hala Gąsienicowa; Kamień Karłowicza; Hala Gąsienicowa; zjazd nartostradą z Karczmiska do Kuźnic.

Wycieczka przeznaczona jest dla osób posiadających doświadczenie skitourowe oraz lawinowe ABC (warunek uczestnictwa – można wypożyczyć w MountainExplorers Zakopane w Kuźnicach). Udział w wycieczce jest odpłatny:
– 150 zł z własnym sprzętem skitourowym i lawinowym
– 290 zł bez sprzętu

Szczegóły trasy oraz formularz zapisów dostępny jest na stronie internetowej: https://skitourschool.pl/kurs/pamietamy-o-karlowiczu/


Wieczorem po wycieczce skiturowej zapraszamy serdecznie o godzinie 19.00 do Hotelu Stamary na koncert Duetu Akordeonowego Ochwat & Zimka. 

Duet Ochwat & Zimka powstał w 2010 roku z inicjatywy dwóch uznanych, wielokrotnie nagradzanych artystów i wybitnych absolwentów, a obecnie wykładowców w Akademii Muzycznej w Krakowie: Maciej Zimka – akordeon, Wiesław Ochwat – akordeon. Artyści są laureatami licznych konkursów instrumentalnych, wspólnie zdobywając nagrody m.in.: na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Andrzeja Krzanowskiego oraz w 49. Konkursie Citta di Castelfidardo (Włochy). Muzycy są zapraszani na liczne festiwale jak również koncerty w Polsce i Europie. Duet prowadzi również warsztaty i kursy mistrzowskie.

Duet wykonuje muzykę klasyczną i współczesną. Główną formą ich działalności jest opracowanie i wykonywanie utworów orkiestrowych na duet akordeonowy. Zainteresowanie tego typu repertuarem wiąże się z koncepcją Zbigniewa Bargielskiego, który przyrównuje współczesny akordeon koncertowy do instrumentalnego „kameleonaˮ. Jest to bardzo trafna opinia, odnosząca się do bogactwa brzmieniowego akordeonu i jego specyficznej właściwości, jaką jest zdolność dopasowania się do różnych obsad instrumentalnych, zarówno jednorodnych, jak i niejednorodnych. Bogactwo i rozmaitość barw, które można uzyskać na akordeonie predestynuje ten instrument przede wszystkim do wykorzystywania go w muzyce kameralnej w repertuarze wybranych utworów orkiestrowych, takich jak: Koncerty Brandenburskie J.S. Bacha, Peer Gynt E. Griega czy Pietruszka I. Stravinskiego. Podczas wspólnych koncertów duet udowadnia, że akordeon potrafi brzmieć jak orkiestra, a interpretacje na długo zapadają w pamięci publiczności.


8 i 9 lutego zapraszamy również na wyjątkowe warsztaty fotograficzne – Cyjanotypia na papierze artystycznym. 

Cyjanotypia – technika wynaleziona w roku 1842 przez angielskiego uczonego sir Johna Hershela. Została użyta do wykonania pierwszej książki z ilustracjami fotograficznymi przez botaniczkę-amatorkę Anną Atkins.

Warsztaty odbędą się 8 i 9 lutego w Willi Oksza – filii Muzeum Tatrzańskiego, które jest współorganizatorem warsztatów. Każdego dnia odbędą się po dwa bloki zajęć po ok. 90 minut. Limit uczestników w każdym bloku: 12 osób. Zajęcia rozpoczynać się będą o godz. 10.00 (blok pierwszy) i 12.30 (blok drugi).

Uczestnikom warsztatów zostanie zaprezentowany krótki wstęp teoretyczno-historyczny, odbędzie się pokaz przygotowania emulsji światłoczułej, bazującej głównie na solach żelaza. Później będzie można samodzielnie wykonać cyjanotypowe odbitki górskich widoków Tatr.

Organizatorzy udostępnią uczestnikom przygotowane wcześniej tzw. „negatywy cyfrowe”, będącego wydrukiem atramentowym na specjalnej folii transparentnej, plików zdjęć, przygotowanych w komputerowym programie graficznym, przekażą też nieco praktycznych uwag umożliwiających ich samodzielne wykonanie.

Również wcześnie – ze względów praktycznych – będą przygotowane zestawy gotowych światłoczułych papierów pokrytych emulsją cyjanotypową. Będzie to odpowiednio spreparowany papier akwarelowy, który uczestnicy warsztatów będą mogli składać wraz z negatywem, zamknąć w specjalnej kopioramie i naświetlić światłem UV. Wywołanie gotowego zdjęcia odbywa się w kuwetach z czystą wodą. Po wysuszeniu gotowe zdjęcia uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą jako pamiątkę warsztatów.

Chęć uczestnictwa należy zgłosić na adres cyjanotypia2020@gmail.com. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy muszą mieć skończone 15 lat.