Półmetek festiwalu za nami

Dotarliśmy już do półmetka tegorocznego festiwalu Muzyka na Szczytach.

W poniedziałek 14 września gościliśmy wybitną śpiewaczkę Jadwigę Rappé oraz Kwartet Polski Deutsche Oper Berlin.

„Wszystko co jest muzyką, jest pomiędzy nutami”. Tym słowami Jadwiga Rappé rozpoczęła dyskusję w ramach Klubu Rozmów na Szczytach. Ta mająca na swoim koncie ponad 2 tysiące koncertów artystka opowiedziała nam  o kulisach pracy nad utworem oraz interpretacją słowa. W dyskusji wziął udział również Tomasz Tomaszewski, koncertmistrz Kwartetu Polskiego Deutsche Oper Berlin, który od wielu lat współpracuje z Jadwigą Rappé, tworząc aranżacje dla jej utworów. Spotkanie prowadził dziennikarz Radiowej Dwójki  Piotr Matwiejczuk.

Podczas wieczornego koncertu w Kościele św. Krzyża mogliśmy wysłuchać pieśni Richarda Straussa oraz Mieczysława Karłowicza, które zabrzmiały w interesującym, podkreślającym ich śpiewność opracowaniu na sekstet smyczkowy.



Wtorek, 15 września był dniem, w którym film zagościł na szczytach. W kinie Sokół odbyła się projekcja dzieła reżysera Kena Russella pt. Mahler, którą poprzedziła prelekcja znawcy twórczości Gustava Mahlera i całej epoki modernizmu, prof. dra hab. Marcina Gmysa, prowadzona przez dziennikarza Marcina Majchrowskiego. Dzięki kontrowersyjnemu brytyjskiemu reżyserowi wybraliśmy się w wizyjną podróż po życiu i twórczości autora Pieśni o Ziemi, gdzie zmyślenie nieustannie miesza się tu z prawdą, prowokacja przeplata z pogłębioną refleksją na temat sztuki i jej miejsca w naszym świecie.



Wczoraj, 16 września ponownie pojawiła się muzyka współczesna. „Współczesność w muzyce nie odnosi się do kryterium czasu, ale bardziej do wartości. Muzyka jest współczesna jeśli nas obchodzi”- powiedział Paweł Szymański w Klubie Rozmów na Szczytach. Obok kompozytora w dyskusji wzięli udział: Paweł Mykietyn, Gośka Ipshording oraz Kwartet DAF.

Koncert w  Kościele św. Krzyża wypełniony był ekspresyjnymi utworami, poczynając od Ody do Napoleona A. Schoenberga, w której w rolę recytatora wcielił się Adam Woronowicz, przez roziskrzone mikrotony w kompozycji Ładnienie Pawła Mykietyna, kończąc na dynamicznym Different Trains Steve’a Reicha. Ekspresjonizm został przełamany Langsamer Satz A. Weberna oraz tajemniczym Compartment 2, Car 7 Pawła Szymańskiego.