VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka Na Szczytach”.

plakat-2015
Myślą przewodnią programu tegorocznej odsłony Festiwalu „Muzyka na Szczytach” jest forma pieśni, która ewoluując na przestrzeni lat została poddana niezliczonej ilości zabiegów kompozytorskich. Kilka z nich postanowili przedstawić zakopiańskiej publiczności organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka na Szczytach” . Od aranżacji późnoromantycznych pieśni Straussa i Karłowicza na alt i sekstet fortepianowy, poprzez Mahlerowskie opus magnum – „Pieśń o ziemi”, spektralne „Cztery pieśni na przekraczanie progu” Griseya, aż po rozważania, czy „przestarzała” forma pieśni jest „adekwatna do wyrażenia czegoś aktualnego, uniwersalnego”.


Szeroko reprezentowani będą kompozytorzy polscy: od Mieczysława Karłowicza, poprzez Andrzeja Czajkowskiego, Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna aż po pokolenie najmłodszych, a już mających niejedno docenione dzieło w dorobku, jak Aleksandra Gryka, czy Wojciech Blecharz. Równocześnie wiele miejsca będzie poświęcone twórczości kompozytorów z kręgu Niemiec i Austrii, od Mozarta, Brahmsa, przez Mahlera i Straussa, po Schoenberga. Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmią także Włosi – Gioacchino Rossini i Saverio Mercadante. Francję na festiwalu reprezentować będzie Gérard Grisey, a Amerykę Steve Reich.

Jak co roku pod Tatry zawitają wykonawcy największego formatu. M.in. znane słuchaczom poprzednich edycji festiwalu zespoły: Sinfonietta Cracovia, Kwadrofonik, Lutosławski Quartet i Kwartet DAFÔ. Po raz pierwszy wystąpi wybitny polski alt, Jadwiga Rappé, a także m. in.: pianista Mariusz Rutkowski, flecista Łukasz Długosz, klarnecistka Shirley Brill, Kwartet Polski Deutsche Oper Berlin, gruziński dyrygent George Tchitchinadze.

Tradycją festiwalu są prezentacje filmów o tematyce muzycznej. Podczas tegorocznej jego edycji pokazany zostanie film p.t. “Mahler”, a jego fabuła nawiązywać będzie tematycznie do koncertu finałowego. Film nakręcony został w 1974 roku przez Kena Russela, reżysera wielu kontrowersyjnych dzieł.

Nie zabraknie oczywiście „Klubu Rozmów na Szczytach” w Domu pod Jedlami, gdzie publiczność ma szansę poznać bliżej artystów w rozmowach prowadzonych przez redaktorów radiowej „Dwójki”. Gościem specjalnym będzie w tym roku kompozytor Paweł Szymański.

Atrakcją będą także kursy mistrzowskie dla studentów i młodzieży, poświęcone muzyce kameralnej, których finałem będzie koncert z udziałem wyróżnionych uczestników warsztatów.

Serdecznie zapraszamy pod Tatry, 12 – 19 września 2015 roku. W ten tydzień naprawdę warto być w Zakopanem!

Program VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka Na Szczytach”.

Opisy poszczególnych dni VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach

12.09.2015

Podczas koncertu inaugurującego finałowy tydzień „Muzyki na Szczytach” zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów, których żadnemu melomanowi bliżej przedstawiać nie trzeba. Będą to Wolfgang Amadeus Mozart, Gioacchino Rossini, Saverio Mercadante. Nie ustępują im sławą również wykonawcy, zaliczani do najwybitniejszych wirtuozów swoich instrumentów: izraelska klarnecistka Shirley Brill oraz polski flecista Łukasz Długosz. Towarzyszyć im będzie niezwykle popularna i ciesząca się dużym uznaniem orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją jednego z najzdolniejszych polskich dyrygentów, Michała Dworzyńskiego.

13.09.2015

Ten koncert powstał z żalu, że wiele wartościowych wydarzeń muzycznych odbywających się w różnych miejscach Polski to zdarzenia jednorazowe. Tym samym ich odbiorcami jest wąskie grono melomanów. Aby ocalić choć niektóre z nich od zapomnienia, tym razem organizatorzy sięgają do programu Festiwalu Muzycznego Instalakcje, odbywającego się w warszawskim Nowym Teatrze. Prezentowane są tam niekonwencjonalne gatunki, niejednokrotnie z pogranicza muzyki i teatru, które nie mają ugruntowanej pozycji podczas tradycyjnych festiwali muzyki współczesnej w Polsce. Poniżej cytat, fragmentu opisu projektu z 2014 roku, zaczerpnięty ze strony internetowej Nowego Teatru:

“Powracającym tematem w trakcie rozmów między muzykami, kompozytorami i reżyserką programu było zagadnienie “pieśni”, czy taka “przestarzała” forma ma szansę na adekwatne wyrażenie czegoś aktualnego, uniwersalnego?”

Na scenie pojawią się śpiewaczka Barbara Kinga Majewska oraz zespół Kwadrofonik, goszczący już wcześniej na zakopiańskim festiwalu.

14.09.2015

Koncert pieśni Richarda Straussa i Mieczysława Karłowicza w opracowaniu Douglasa Browna na głos i sekstet fortepianowy jest kontynuacją rozważań na temat różnych interpretacji pieśni i nadawania tej formie muzycznej nowego charakteru. Przygotowany repertuar jest wynikiem wspólnej pracy muzyków polskich i niemieckich. Wystąpią: Jadwiga Rappé – alt, Mariusz Rutkowski – fortepian, Leszek Sokołowski – kontrabas, oraz KWARTET POLSKI DEUTSCHE OPER BERLIN.

15.09.2015

Tradycją festiwalu są prezentacje filmów o tematyce muzycznej. Podczas tegorocznej jego edycji pokazany zostanie film p.t. “Mahler”, a jego fabuła nawiązywać będzie tematycznie
do koncertu finałowego. Film nakręcony został w 1974 roku przez Kena Russella, reżysera wielu kontrowersyjnych produkcji, i jest jego subiektywnym spojrzeniem na życie i twórczość kompozytora.

16.09.2015

Tego dnia pojawi się w Zakopanem gość specjalny festiwalu Paweł Szymański. Zabrzmi też oczywiście skomponowana przez niego muzyka. Koncert będzie przeglądem kompozycji zaliczanych do muzyki współczesnej, choć okres powstawania utworów obejmuje czasy
od drugiej szkoły klasyków wiedeńskich, czyli początków XX wieku, po wiek XXI. Podczas tego wieczoru, oprócz dzieł Arnolda Schönberga, Antona Weberna, Pawła Szymańskiego i Steve’a Reicha usłyszeć będzie można – tradycyjnie już obecną na naszych festiwalach – muzykę Pawła Mykietyna, dyrektora artystycznego „Muzyki na Szczytach”. Wykonawcy tego programu to artyści także już znani naszej publiczności – m.in. krakowski Kwartet DAFÔ.

17.09.2015

Czwartkowy koncert to ponowne spotkanie z Pawłem Szymańskim i jego muzyką. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem będzie drugie w historii wykonanie utworu skomponowanego na altówkę i fortepian – te dwa instrumenty będą też bohaterami recitalu. Będzie również okazja usłyszeć dzieło wciąż niedocenianego polskiego twórcy – Andrzeja Czajkowskiego. Wśród wykonawców znajdzie się wielki orędownik tego kompozytora – pianista Maciej Grzybowski, a mistrzowski duet dopełni altowiolista Krzysztof Chorzelski, członek słynnego Belcea Quartet. Uzupełnieniem tej części koncertu będzie „Pentasonata” Andrzeja Panufnika. Muzyka współczesna nie zdominuje jednak programu koncertu. Wykonana zostanie m.in. sonata na fortepian i klarnet (wersja na fortepian i altówkę) Johannesa Brahmsa.

18.09.2015

Tego dnia odbędą się dwa wydarzenia. Pierwszym z nich będzie koncert wyróżnionych uczestników I Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich, podczas którego odbędzie się prawykonanie utworu na kwartet smyczkowy autorstwa Macieja Negreya. Oprócz zespołów smyczkowych pracujących pod kierunkiem Krzysztofa Chorzelskiego (Belcea Quartet) usłyszeć będzie można uczestników kursów z klas: fletu Łukasza Długosza, klarnetu Shirley Brill i kameralistyki fortepianowej Jonathana Anera. Wieczorem tego dnia (20.00 w kościele św. Krzyża) odbędzie się muzyczne misterium. Ostatni utwór ojca muzycznego spektralizmu – Gérarda Griseya. „Cztery pieśni na przekroczenie progu” (Quatre chants pour franchir le seuil) to muzyka, która w sposób imaginatywny eksploruje egzystencjalną strefę pomiędzy życiem, a śmiercią. To zapewne jedno z najmocniejszych doznań, jakich można będzie doświadczyć podczas tej edycji festiwalu.

19.09.2015

Kompozycja, która zwieńczy tegoroczny festiwal podczas koncertu finałowego to dzieło znane, nie wymagające szerszego przedstawienia. Muzyka Gustava Mahlera zakończyła już jedną z edycji „Muzyki na Szczytach”. Była to wersja kameralna IV symfonii. Tym razem rola ta przypadnie utworowi „Das Lied von der Erde” w opracowaniu Arnolda Schönberga, a ukończonym przez Reinera Riehna. Wykonawcą będzie Zespół Festiwalowy stworzony
z najlepszych artystów polskich (i nie tylko) scen muzycznych poprowadzony przez ulubieńca polskiej publiczności, gruzińskiego dyrygenta George Tchitchinadze.