Finałowy weekend VII festiwalu Muzyka na Szczytach

W niedzielę, 20 września zakończyliśmy VII Międzynarodowy Festiwal Muzyka na Szczytach.

Czwartkowy wieczór, 17 września przepełniony był sonatami – sonaty od XIX do XXI wieku, czyli od późnego Brahmsa, przez Panufnika i Czajkowskiego (zm.1982), do najnowszego Szymańskiego. Wystąpili pianista Maciej Grzybowski wraz z altowiolistą słynnego Belcea Quartet, Krzysztofem Chorzelskim.

DSC03125

Chorzelski_2

Piątkowy Klub Rozmów na Szczytach odbywał się w wyjątkowo domowej i rodzinnej atmosferze. O kursach mistrzowskich oraz nauczaniu kameralistyki dziennikarz Radiowej Dwójki Piotr Matwiejczuk rozmawiał z klarnecistką Shirley Brill, pianistą Johnatanem Anerem oraz flecistą Łukaszem Długoszem. Towarzyszyła nam również córeczka Shirley i Johnatana- Romi.

Po południu, w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się koncert uczestników I Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich w Zakopanem, którzy w trakcie trwania festiwalu szlifowali swoje umiejętności pod okiem klarnecistki Shirley Brill oraz flecisty Łukasza Długosza.

Wieczorem natomiast usłyszeliśmy wyjątkowe i mistyczne “Cztery pieśni na przekroczenie progu” Gerarda Griseya, mówiące o krańcowym doświadczeniu człowieka, o śmierci. Był to koncert omawiany. Jego szczególny typ ekspresji sprawił, iż dla wielu z nas będzie on jednym z najważniejszych koncertów w historii festiwalu. Wystąpili: Anna Zawisza – sopran, Amadrums Trio oraz Ara Ensemble pod batutą Marty Dramowicz-Wojtackiej.

DSC03448

DSC03412

DSC03465

W sobotę 19 września, historia VII festiwalu Muzyka na Szczytach zatoczyła koło. Podczas koncertu finałowego zabrzmiała “Pieśń o ziemi” G. Mahlera w opracowaniu na zespół kameralny autorstwa Arnolda Schönberga i Reinera Riehna. Uznani śpiewacy-soliści: Ewa Marciniec i Tomasz Kuk oraz Zespół Festiwalowy, prowadzeni przez gruzińskiego dyrygenta George’a Tchitchinadze zabrzmieli cudownie. Była to prawdziwa uczta dla ducha.

DSC03663

DSC03686

DSC03690

Jednak festiwal nie skończył się wraz z koncertem finałowym. W niedzielę, 20 września w Kinie Sokół odbyła się polska premiera filmu „Tajemniczy Sojusznik” w reżyserii zdobywcy Oscara Piotra Fudakowskiego.

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznym festiwalu. Mamy nadzieję, że muzyka, którą usłyszeliśmy na tegorocznym festiwalu, po raz kolejny wyniosła nas na szczyty. Zapraszamy za rok!