Koncert Trebunie-Tutki oraz Cracow Clarinet Quartet – zaproszenie wysyłane z Warszawy

Trebunie Tutki

SONY DSC

Zapraszamy na wyjątkowy koncert zespołów Trebunie Tutki oraz Cracow Clarinet Quartet, który będzie swoistym mariażem kameralistyki z muzyką podhalańską. 29 sierpnia (poniedziałek), Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie, godz. 20:00, ul. Wałbrzyska 3/5, sala Ziemia Obiecana (I piętro).

Folklor od zawsze fascynował twórców o miejskim rodowodzie, a szczególnie kompozytorów. Inspirując się tą muzyką, tworzyli arcydzieła, których blask docierał daleko poza granice kraju. Stylizując motywy na ludowe lub wprowadzając do swoich kompozycji cytaty z prastarych melodii, tworzyli nową, oryginalną muzykę. Czy uda się ten proces odwrócić? Niejako postawić na głowie? Wprowadzić elementy kameralistyki do muzyki podhalańskiej?  Połączyć monolityczne brzmienie kwartetu ze skrzącym się feerią barw zespołem góralskim?
Organizatorzy VIII Festiwalu „Muzyka na Szczytach” zapraszają na specjalny koncert w wykonaniu zespołów Trebunie-Tutki oraz Cracow Clarinet Quartet.

Zespół Trebunie-Tutki i Cracow Clarinet Quartet po raz pierwszy zagrają razem, opisując swoim językiem to, co łączy i fascynuje muzyków o pozornie odległych  zainteresowaniach muzycznych. Smyczki Trebuniów-Tutków poprowadzą nas przez szczyty Tatr, karpackie wsie i kresowe miasteczka aż na pełne energii Bałkany, przywołane przez Cracow Clarinet Quartet – tam, gdzie muzyka przynosi radość i towarzyszy żałobie, rozgrzewa krew i wyciska łzy… Usłyszymy kompozycje i cytaty muzyczne rodem z tradycji wołoskich pasterzy, utwory inspirowane muzyką żydowską, cygańską, węgierską, rusińską i polską, najbliższą sercu muzyków spod Tatr i Wawelu. Kto wie, może i w klarnecie drzemie rzewna góralska nuta, a podhalańskie skrzypce zabrzmią po klezmersku?

Serdecznie zapraszamy na ten niezwykły koncert!