Relacja z I konferencji prasowej poświęconej tegorocznemu festiwalowi Muzyka na Szczytach

DSC07389

W poniedziałek, 30 czerwca 2015 roku w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja prasowa poświęcona VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach. W spotkaniu udział wzięli: Paweł Potoroczyn – Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Paweł Mykietyn – dyrektor artystyczny Festiwalu, Danuta Sztencel – Prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, Jakub Sztencel- członek Rady Programowej Festiwalu oraz Łukasz Długosz – flecista, solista i kameralista. Obecny był również członek honorowego komitetu budowy Sali Koncertowej w Zakopanem Krzysztof Trebunia – Tutka, który grą na rogu i śpiewem symbolicznie rozpoczął konferencję. Spotkanie zgromadziło wielu dziennikarzy, szczególnie specjalizujących się w tematyce muzycznej: RMF FM, TVP Polonia, TVP Kultura, TOK FM, PR1,PR2 i PR3 Polskiego Radia, Podhalański Serwis Informacyjny Watra a także sympatyków festiwalu oraz członków Komitetu Honorowego Festiwalu i Budowy Sali Koncertowej.

Prezes Stowarzyszenie Danuta Sztencel opowiedziała o idei przyświecającej powstaniu festiwalu, by pod Tatry znowu sprowadzić kulturę wysoką, ponieważ Zakopane od zawsze stanowiło inspirację dla wielkich kompozytorów. Podkreśliła również, że w Zakopanem nie ma odpowiedniego miejsca na prezentowanie wielu ciekawych wydarzeń muzycznych.

Temat „bezdomności kultury w Zakopanem” podniósł również Paweł Potoroczyn, wydając podczas konferencji oświadczenie do władz Zakopanego oraz regionu. „Kultura potrzebuje własnego adresu, by takie wydarzenia jak Muzyka na Szczytach mogły się odbywać i rozwijać. Zakopane jest warte takiej sali, warte jej są talenty z Polski i ze świata. I jako członek Komitetu Honorowego dam z siebie wszystko, by ta sala powstała. My tak łatwo nie odpuścimy!”

Paweł Mykietyn oraz Jakub Sztencel przedstawili program tegorocznego festiwalu. Motywem przewodnim festiwalu będzie pieśń w różnych aranżacjach od późnoromantycznych pieśni Straussa i Karłowicza na alt i sekstet fortepianowy, poprzez Mahlerowskie opus magnum „Pieśń o ziemi” czy „Cztery pieśni na przekraczanie progu” Griseya.

Paweł Mykietyn podkreślił, iż stara się wprowadzać do programu festiwalu jak najwięcej muzyki współczesnej, co określił jako działalność dywersyjną. We wrześniu w Zakopanem usłyszymy nowy utwór Pawła Szymańskiego (Sonata na fortepian i altówkę) oraz prawykonanie nowego utworu Mikołaja Majkusiaka (Sonata). Program festiwalu jest dostępny <<Tutaj>>.

Jakub Sztencel zwrócił uwagę, iż podczas tegorocznego festiwalu po raz pierwszy odbędą się Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie, prowadzone przez najwybitniejszych kameralistów: Shirley Brill, Łukasz Długosza, Jonathana Anera oraz Krzysztofa Chorzelskiego. Więcej informacji o kursach znajdą Państwo <<Tutaj>>.

Już teraz zapraszamy Państwa na kolejne wydarzenie zapowiadające wrześniowy festiwal pt. „Zachwycający renesans – muzyka i moda w XVI stuleciukoncert muzyki dawnej w wykonaniu Floripari połączony z prezentacją odtworzonych ubiorów renesansowych z pracowni Fundacji Nomina Rosae, który odbędzie się 1 sierpnia (sobota) w Hotelu Belvedere.

Media o konferencji prasowej:

CULTURE.PL

Gazeta Wyborcza

Onet.pl

WATRA

PAP

zdj4zdj5zdj7zdj6zdj8zdj9zdj32         zdj11zdj10backstage_Paweł Mykietyn_Łukasz Długosz_Kuba Sztencel Krzysztof Trebunia_góralKubabackstage_A&A   bartek_Grzesiek