Relacja z pierwszej konferencji prasowej w Warszawie – Muzyka na Szczytach 2016

26

We wtorek, 28 czerwca  w Centrum Prasowym PAP w Warszawie miała miejsce pierwsza konferencja prasowa poświęcona tegorocznemu festiwalowi  Muzyka na Szczytach 2016, organizowana przez Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem. O godzinie 14:00 w sali konferencyjnej Polskiej Agencji Prasowej zgromadziło się ponad 30 dziennikarzy, by dowiedzieć się jaki w tym roku jest program festiwalu, jaka idea mu przyświeca. Jednym z tematów były również kursy mistrzowskie, które już po raz drugi będą organizowane w Zakopanem.  

Prezes Danuta Sztencel opowiedziała również o innych projektach realizowanych przez Stowarzyszenie, a także o wystawach, które w tym roku będą towarzyszyły VIII festiwalowi Muzyka na Szczytach. Do programu festiwalu, jego najważniejszych punktów i motywu przewodniego, jakim jest w tym roku pojęcie Czasu, odniósł się zarówno dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Mykietyn, tego dnia obecny na konferencji za pośrednictwem  video-nagrania

jak również Jakub Sztencel, przedstawiciel Rady Programowej Festiwalu.  – Obok muzyki współczesnej zagości muzyka dawna wykonywana na historycznych instrumentach. Artyści zagrają arcydzieła Antonia Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Händla, Domenica Scarlattiego, Roberta Schumanna, Césara Francka, Oliviera Messiaena Fazila Saya, ale niektóre z nich zabrzmią we współczesnych aranżacjach – podkreślił Jakub Sztencel.

Alicja Kieruzalska opowiedziała o repertuarze jaki wspólnie z muzykami jej  zespołu LutosAir Quintet będą wykonywać w Zakopanem.  Niektórzy członkowie zespołu gościli już na festiwalu w latach ubiegłych.

Prezes Stowarzyszenia Danuta Sztencel mówiła również o  potrzebie wybudowania w Zakopanem centrum kultury z salą koncertową  o doskonałej akustyce i ten temat wywołał również pytania ze strony dziennikarzy. Z Aleksander Laskowski z Instytutu Adama Mickiewicza, zastępujący na konferencji dyrektora Pawła Potoroczyna, życzył Zakopanemu sali koncertowej, ponieważ jak określił,  -Zakopane to kulturowe i historyczne  Ateny Polski- .  W Toskanii buduje się nawet nieduże sale koncertowe na 200-300 osób obok winnic, gdyż Włosi doceniają wagę kultury.  Dodał również, że festiwal jest wydarzeniem wyjątkowym nie tylko ze względu na program i muzyków na nim występujących, ale również na fakt, iż odbywa się pod Tatrami.

Spotkanie prowadziła dziennikarka Violetta Rotter-Kozera

Podczas konferencji prasowej swoją premierę miał spot promujący tegoroczny festiwal:

 

Medialne echa konferencji:

http://www.rmfclassic.pl/informacje/Muzyka,10/Festiwal-Muzyki-Kameralnej-Muzyka-na-Szczytach-we-wrzesniu,30013.html
http://culture.pl/pl/artykul/muzyka-na-szczytach-po-raz-kolejny-w-zakopanem
http://muzyka.onet.pl/newsy/festiwal-muzyki-kameralnej-muzyka-na-szczytach-we-wrzesniu/7yeknf
http://cameralmusic.pl/artykul/ii-miedzynarodowe-kursy-mistrzowskie-w-zakopanem-25325.html
http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/57807,32,viii-miedzynarodowy-festiwal-muzyki-kameralnej-muzyka-na-szczytach-zakopane-3-10-wrzesnia-2016

Fotorelacja:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11