Relacja z wernisażu “Przestrzenie kultury-tu już brzmi muzyka”

image111 image271 image081 image441

Po piłkarskich emocjach, jakich dostarczyli nam biało-czerwoni w sobotnie popołudnie, w kawiarni STRH Cafe&Gallery na Krupówkach miał miejsce wernisaż wystawy plenerowej prezentującej nowopowstałe sale koncertowe w Polsce „Przestrzenie kultury – tu już brzmi muzyka…”, organizowany przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Gościem specjalnym był architekt i urbanista, autor projektu budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w Katowicach Tomasz Konior.

Spotkanie otworzył Tomasz Sztencel ze Stowarzyszenia im. M. Karłowicza, który podkreślił, że wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym VIII festiwalowi Muzyka na Szczytach, dlatego też  na wstępie zaprezentowano zebranym spot promujący tegoroczny festiwal.

Sama wystawa, to wielkoformatowe plansze ze zdjęciami sal koncertowych, która można oglądać na parkanie Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem, ul. Oswalda Balzera 15. Ideą wystawy, podkreślił Tomasz Sztencel,  było zaprezentowanie wybranych sal koncertowych, które powstały w ostatnich latach w naszym kraju. Chcieliśmy pokazać zarówno sale koncertowe dużych miast jak NOSPR w Katowicach, Filharmonia Szczecińska czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, ale także te w mniejszych miejscowościach jak Lusławice czy Gorzów. Ciekawym przypadkiem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, które łączy w sobie nie tylko przestrzeń muzyczną, ale przestrzeń dla sztuki: opery, kina, teatru itp.

– Już podczas montażu wystawy spotkaliśmy się z bardzo entuzjastycznymi reakcjami na prezentowane zdjęcia. Niektórzy z przechodniów nie mogli uwierzyć, że tak wspaniałe budynki mamy w naszym kraju. Dopytywali nas wręcz, czy to są prawdziwe zdjęcia- dodał Tomasz Sztencel.

Następnie architekt i urbanista Tomasz Konior, autor projektu siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, uznawanej za jedną z najlepszych sal koncertowych w Europie, opowiedział o tym, jak wielka przemiana nastąpiła w ciągu ostatnich kilku lat w Polsce, kiedy to powstało więcej przestrzeni dla kultury- przestrzeni dla muzyki niż przez kilkanaście lat od transformacji ustrojowej. On sam ma na swoim koncie wiele projektów związanych z muzyką, obok NOSPR-u realizował projekt rozbudowy Akademii Muzycznej w Katowicach wraz z budową sali koncertowej w tym obiekcie.  Obecnie Konior Studio pracuje nad projektem szkoły muzycznej w Warszawie.

Najważniejsze jednak jest to, że te przestrzenie żyją- podkreślił Tomasz Konior. Ilość organizowanych tam koncertów i to różnej muzyki od poważnej klasycznej i współczesnej, przez jazz, pop a nawet np. hip-hop symfonicznie, ilość sprzedawanych biletów,  a także grup odwiedzających te miejsca są dowodami na to, że nie mamy do czynienia tylko i włącznie z przestrzeniami dla melomanów o wyrafinowanych gustach muzycznych. Dostarczają one impulsu do rozwoju nie tylko kultury, integrują społeczeństwo, ale również rozwijają całą koniunkturę usług. Budynki te łączą w sobie różne funkcje, znajdują się tam studia nagrań, galerie, restauracje, szkoły artystyczne, odbywają się również konferencje i warsztaty.

Życzylibyśmy sobie i Wam, żeby takie miejsce powstało również w Zakopanem, bo miasto z takimi tradycjami muzycznymi, tak wielkim potencjałem, ilością odwiedzających go turystów zasługuje na miejsce dla kultury, które przyczyni się do dalszego rozwoju miasta – powiedział Tomasz Konior.

Głos zabrała również prezes Stowarzyszenia Danuta Sztencel, podkreślając, że Stowarzyszenie wraz Komitetem Założycielskim Budowy Sali Koncertowej od ponad trzech lat podejmuje starania, by taka przestrzeń dla kultury, wielofunkcyjny budynek z salą koncertową mógł powstać w Zakopanem. Rozmawiamy w tej sprawie z władzami miasta Zakopane i wspólnie poszukujemy miejsca, w którym taki obiekt mógłby powstać – dodała.

-011 image121-024 image011 image111 image131image161 image171 image191image211 image221 image261 image271 image281 image241image291 image311 image321 image331 -009 image181image251 image091 image441 image391 image431 image471 image421 image381 image361image461