Trzeci dzień Festiwalu Muzyka na Szczytach z Olgą Pasiecznik i oh Orkiestrą Historyczną oraz zaproszenie na film

koncert 5.09 Oh Orkiestra Historyczna Olga Pasiecznik i Oh Orkiestra Historyczna

Trzeci dzień Festiwalu (poniedziałek, 5 września) rozpoczęliśmy Klubem Rozmów na Szczytach w Domu pod Jedlami. Deszczowa pogoda nie zniechęciła zainteresowanych spotkaniem z sopranistką Olgą Pasiecznik, organistą Arkadiuszem Bialicem oraz przedstawicielami {oh!} Orkiestry Historycznej: koncertmistrzynią Martyną Pastuszką oraz menadżerem zespołu Arturem Malke. Marcin Majchrowski z Programu Drugiego Polskiego Radia rozmawiał z naszymi artystami m.in. o różnicach w wykonywaniu muzyki dzisiaj a 100-200 lat temu. Szczególnie interesujący był temat  innych środków wyrazu używanych przez dzisiejszych artystów, by przykuć uwagę publiczności, która w obecnych realiach poszukuje coraz to mocniejszych przeżyć. To samo dotyczy dostosowania i strojenia instrumentów dawnych do wymagań ucha  współczesnego słuchacza, a także przestrzeni, w których odbywają się koncerty.

Wieczorny koncert spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Kościół św. Krzyża był wypełniony po brzegi. Wśród publiczności znalazła się również liczna grupa z Australii. Muzyka dawna, która po raz pierwszy zagościła na Festiwalu, została przyjęta gromkimi brawami. Występ otworzyła {oh!} Orkiestra Historyczna wykonaniem III Suity orkiestrowej J.S. Bacha. W kolejnych kompozycjach G.F. Händla i G.B. Pergolesiego dołączyła do nich Olga Pasiecznik, której ekspresyjne interpretacje dzieł mistrzów baroku wywołały tak gorący aplauz publiczności, że artyści bisowali aż trzykrotnie.

Dzisiaj zapraszamy Państwa na projekcję spektaklu Teatru Telewizji Kolacja na cztery ręce, który zostanie poprzedzony Klubem Rozmów na Szczytach z udziałem Piotra Matwiejczuka i Marcina Majchrowskiego z Programu Drugiego Polskiego Radia. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 19:00 w Aries Hotel&SPA, ul. M. Zaruskiego 5 (sala Aspen). Film w reż. Kazmierza Kutza z gwiazdorską obsadą Janusza Gajosa, Romana Wilhelmiego i Jerzego Treli opowiada historię niedoszłego spotkania dwóch wielkich kompozytorów swojej epoki J.S. Bacha i G.F. Händla.

Serdecznie zapraszamy!