VIII Festiwal Muzyka na Szczytach 2016 – co nas czeka w tym roku?

plakat_MNS2016

Zapraszamy na VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, który odbędzie się w Zakopanem w dniach 3-10 września 2016. Tegoroczny program osnuty został wokół tematyki dotyczącej szeroko pojętego czasu, stąd zderzanie ze sobą kompozycji ze skrajnie różnych epok, utworów, w których czas staje się czynnikiem formotwórczym, ale także dzieł traktujących czas w jego metafizycznych aspektach. Po raz pierwszy na festiwalu zagości, obok współczesnej, muzyka dawna, i to zarówno w swoim oryginalnym brzmieniu (nurt HIP – Historically Informed Performance) jak i we współczesnych, ale jakże urokliwych aranżacjach, co stanowi jakby czasowy „pomost” łączący minione wieki z teraźniejszością. Wystąpią najwięksi artyści światowej i polskiej kameralistyki, m.in.: wybitna izraelska klarnecistka Shirley Brill, utytułowany pianista Jonathan Aner, światowej sławy sopranistka Olga Pasiecznik, a także osiągający międzynarodowe sukcesy kwartet smyczkowy Royal String Quartet, znany szerokiej publiczności ze współpracy z Kayah. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Paweł Mykietyn.

***

OPIS FESTIWALU:

Koncert inaugurujący VIII edycję festiwalu jest zapowiedzią daleko idącego zróżnicowania w programach poszczególnych koncertów, nie pozbawionego jednak pewnej logiki. Podczas tego wydarzenia obdarzony niezwykle pięknym i szlachetnym głosem Karol Kozłowski wraz ze swoim bratem – Mischą, wykonają cykl pieśni Dichterliebe – jedno z pieśniarskich arcydzieł Roberta Schumanna. W drugiej części wieczoru znakomity zespół Royal String Quartet z towarzyszeniem młodego pianisty, Mischy Kozłowskiego, wykonają Kwintet fortepianowy op. 18 autorstwa Mieczysława Wajnberga.

Olivier Messiaen do końca życia pełnił funkcję organisty w paryskim kościele św. Trójcy. Obecność na festiwalu jego najsłynniejszego dzieła w dziedzinie kameralistyki postanowiliśmy uzupełnić jego muzyką organową, a także dopełnić utworem jego wielkiego protoplasty, jednego z najwybitniejszych XIX wiecznych  kompozytorów, Césara Francka, Belga, przez całe życie związanego z Paryżem. Wykonanie tych dzieł w drugim dniu festiwalu przypadło w udziale Arkadiuszowi Bialicowi, jednemu z czołowych polskich organistów, laureatowi Międzynarodowego Konkursu Organowego Grand Prix du Chartres we Francji.

Rozszerzając ofertę programową, ale jednocześnie eksplorując coraz to odleglejsze rewiry czasu (którego pojęcie staje się w tym programie swoistym leitmotivem) dotarliśmy do nurtu HIP (Historically Informed Performance – Wykonawstwo historyczne) oraz muzyki, jakiej pod Tatrami jeszcze nie było. Nowoczesne wnętrze, w którym zostaną zaprezentowane arcydzieła mistrzów baroku stanowić będzie kontrast, tym bardziej podkreślający „upływ czasu”.

Występ {oh!} Orkiestry Historycznej jest jej debiutem na festiwalu, ale pojawienie się na scenie Olgi Pasiecznik ukaże w Zakopanem kolejne wcielenie tej wybitnej artystki.

Muzyka na zespoły instrumentów dętych jest zawsze mile widziana pod Tatrami, być może dlatego, że nie należąc bezpośrednio do tradycji podhalańskiego muzykowania stanowi pewną egzotykę dla tutejszej publiczności. A będzie dość egzotycznie, gdyż zespół LutosAir Quintet w swoim repertuarze zestawi muzykę polską, amerykańską, węgierską i turecką.

Kolejny koncert to połączenie mistrzostwa i doświadczenia, starego z nowym, to zestawienie  muzyki skomponowanej w czasie od XVIII do XX wieku. Świeżość brzmienia na nowo opracowanych sonat klawesynowych Domenica Scarlattiego, a także kompilacja literatury na flet, skrzypce i klawesyn. Całość w kameralnym i arcypięknym wnętrzu zabytkowego kościółka na Pęksowym Brzyzku. W towarzystwie absolutnych mistrzów oboju i gitary Arkadiusza Krupy i Michała Nagy, zaprezentują się doskonali muzycy: Magdalena di Blasi – flet, Joanna Konarzewska – skrzypce, Paulina Tkaczyk – klawesyn.

„Czasem muzyka  – pisze Alex Ross – jest tak piękna, że ludzie, słysząc ją, wpadają w bezgraniczny zachwyt. Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena, ze swymi wspaniałymi, śpiewnymi liniami melodycznymi i łagodnie dźwięczącymi akordami – ilekroć jest wykonywany – sprawia, że czas się zatrzymuje”. Kompozycja ta należy obecnie do grupy najbardziej znaczących i popularnych utworów kameralnych XX wieku. Prawykonanie dzieła sygnowanego słowami: Pamięci Anioła Apokalipsy, który wznosi ramię ku niebiosom, mówiąc „Nie będzie już czasu” miało miejsce w 1941 roku w obozie jenieckim Görlitz (w którym Messiaen był więziony) podczas wieczoru polskiego w obecności kilkuset jeńców.

Wykonawcami podczas zakopiańskiego wykonania tego dzieła będą: izraelska klarnecistka Shirley Brill (znana już naszej publiczności), skrzypaczka Izabella Szałaj-Zimak, wiolonczelista Michał Pepol oraz pianista Jonathan Aner.

Koncert finałowy będzie nie lada ucztą dla miłośników kwartetów smyczkowych. Będzie można usłyszeć reprezentatywny wybór z Kunst der Fuge Jana Sebastiana Bacha, kwartet fis-moll Dymitra Szostakowicza oraz słynną Große Fuge op. 133 Ludwiga van Beethovena. Niechaj fuga, szczytowe osiągnięcie w zakresie form muzycznych, będzie zwieńczeniem święta muzyki pod tatrzańskimi szczytami.