Wernisaż wystawy “Przestrzenie kultury-tu już brzmi muzyka…”

WYSTAWA Przestrzenie kultury-tu już brzmi muzyka_ wernisaż 25.06

Stowarzyszenie im. M. Karłowicza  w Zakopanem zaprasza na wernisaż wystawy plenerowej prezentującej nowopowstałe sale koncertowe w Polsce pt. PRZESTRZENIE KULTURY– tu już brzmi muzyka…, który odbędzie się  z udziałem gościa specjalnego architekta i urbanisty TOMASZA KONIORA (autora projektu NOSPR-u w Katowicach), w sobotę 25 czerwca o godz. 18:00 w kawiarni STRH Cafe&Gallery, ul. Krupówki 4a, Zakopane.

Wystawę plenerową można oglądać od 25.06. do 30.09.2016 na parkanie Szpitala Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego w Zakopanem, ul. Oswalda Balzera 15.

„Świątynie muzyki to patetyczne określenie sal koncertowych, które staje się adekwatnym, gdy z dreszczem emocji przekraczamy ich progi, gdy chwila rozpoczęcia koncertu jest tuż tuż, a świadomość, że w którymś z ukrytych gdzieś głęboko w budynku pomieszczeń, oczekują na swój występ artyści,  porusza naszą wrażliwość.

Prawie 8000 osób dziennie słucha muzyki w tych eleganckich i akustycznie doskonałych warunkach ośmiu sal koncertowych, powstałych  w Polsce w latach 2011-2016. Ich oblicza, w niebywałym skrócie, ukazuje nasza wystawa. Nie ma w tym przesady, ale zarówno w miastach dużych, pretendujących do bycia stolicami europejskiej kultury, w miastach średnich, których włodarze uwierzyli w moc muzyki, jak i w szczerym polu, gdzie profesor Krzysztof Penderecki postanowił wybudować Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, trudno jest znaleźć podczas koncertu wolne miejsca”.

 

Sale koncertowe prezentowane na wystawie w kolejności powstania:

Centrum Edukacji Artystycznej, Filharmonia  Gorzowska – 2011 rok

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach – 2012 rok

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku – 2012 rok

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – 2013 rok

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – 2014 rok

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach – 2014 rok

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu – 2016 rok

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – 2016 rok

 

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym VIII Festiwalu Muzyka na Szczytach

Współorganizator wydarzenia: kawiarnia STRH Cafe&Gallery

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.