Wydarzenia ku pamięci Mieczysława Karłowicza – zapisy już ruszyły!

Zapraszamy do udziału wydarzeniach 7 i 8 lutego organizowanych przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz  portal Skitourowezakopane.pl w 108 rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza pt. Pamiętamy o Karłowiczu 2017.  Szczegółowe informacji odnośnie programu tych dwóch dni znajdą Państwo poniżej, ale zachęcamy też do obejrzenia filmu dokumentującego  uczczenie rocznicy śmierci tego wielkiego miłośnika gór, fotografii i muzyki w 2016.

DZIEŃ I

7 lutego (wtorek) organizujemy rajd pieszy i skiuturowy pod Kamień Karłowicza, by tam oddać hołd zmarłemu artyście. Podczas wycieczki licencjonowani przewodnicy, prowadzący grupy, będą poruszać tematy bezpieczeństwa w górach. Przy Małym Kościelcu, podobnie jak w zeszłym roku, zorganizujemy mały happening dla uczczenia pamięci Karłowicza.

Wycieczka Piesza

O 8:45 spotkamy się w Kuźnicach pod wypożyczalnią Chilli Sport (mapa) skąd wspólnie ruszymy pod Kamień Karłowicza. Na wycieczkę nie prowadzimy zapisów – wystarczy przyjść we wskazane miejsce Zalecamy, aby zabrać ze sobą kijki, raki lub raczki.

Planowana trasa: Kuźnice –> Dolina Jaworzynki –> Hala Gąsienicowa –> Kamień Karłowicza –> Hala Gąsienicowa –> Boczań –> Kuźnice.

Czas: 8:45 – 14:30

Wycieczka skiturowa

O godzinie 8:00 również w Kuźnicach, pod wypożyczalnią Chilli Sport (mapa) spotkamy się z grupą skiturową, która pod bacznym okiem przewodnika tatrzańskiego ruszy na wspaniałą wycieczkę.

Planowana trasa: Kuźnice –> Przełęcz Nosalowa –> Hala Gąsienicowa –> Kamień Karłowicza (zjazd tą samą drogą).

Czas: 08:00 – 13:30

Wymogi:

Wycieczka przeznaczona jest dla osób, które miały już kontakt ze skiturami. Trasa naszej wycieczki będzie prosta, niemniej jednak nie jest przeznaczona dla osób, które chcą się nauczyć jazdy na skiturach (niestety nie będzie czasu ani możliwości na objaśnianie podstaw).

Uczestnicy muszą mieć ze sobą: zestaw lawinowego ABC, sprzęt skiturowy, kask. W wypożyczalniach: Chili Sport (Kuźnice) i Tatra Trade (Rondo Kuźnickie) sprzęt skiturowy w cenie 60 zł na hasło: Pamiętamy o Karłowiczu 2017!

Zapisy na wycieczkę dostępne na stronie: http://skitourowezakopane.pl/2017/01/pamietamy-o-karlowiczu-wycieczka/

DZIEŃ II

Natomiast 8 lutego, w środę, w restauracji Villa Toscana (ul. H. Sienkiewicza 10) o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie  z udziałem następujących osób: Zofii Bachledy (przewodnik górski), Jana Krzysztofa (naczelnik TOPR-u), Sylweriusza Kosińskiego (lekarz zajmujący się ratownictwem górskim), Andrzeja Bachledy (narciarz alpejski, olimpijczyk) oraz Wojciecha Szatkowskiego (Muzeum Tatrzańskie).

Postać Karłowicza i jego zamiłowanie do turystyki górskiej oraz fotografii będzie punktem wyjścia do dyskusji nt. bezpieczeństwa w górach. Z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy  m.in. o tym na jakie niebezpieczeństwa w górach, zwłaszcza zimą, powinniśmy szczególnie uważać, w jaki sposób planować wycieczki górskie, jak wygląda pomoc osobom zasypanym przez lawiny, jaki mamy dostępny sprzęt ratujący ludzkie życie, czym jest hipotermia?

Idea

Wydarzeniami w ramach akcji “Pamiętamy o Karłowiczu 2017” chcemy nie tylko przybliżyć postać tego wielkiego kompozytora, miłośnika gór i fotografii oraz ocalić ją od zapomnienia, ale także propagować tematykę bezpieczeństwa w górach i uczulać na to, że natura 100 lat temu a dzisiaj kryje w sobie te same niebezpieczeństwa, których powinniśmy być świadomi i których ryzyko dzięki postępowi technologicznemu możemy minimalizować.

Kontakt

Udział w dyskusji 8 lutego jest również bezpłatny. Dla gwarancji miejsca siedzącego, można dokonać rezerwacji drogą mailową : info@karlowicz.org

Przyjaciele wydarzenia

PARTNERZY: TOPR, TPN, Muzeum Tatrzańskie, restauracja Villa Toscana,  Skitour School, Fotosceny, Widmo

PATRONI MEDIALNI: Tygodnik Podhalański,Watra.pl, Podhale24, Infogram, Małopolska online Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu

Link do wydarzenia na facebooku: PAMIĘTAMY O KARŁOWICZU 2017

plakat_KARLOWICZ-SKITUR-2017_B2